Цукровий діабет – ендокринне захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня цукру в крові внаслідок абсолютного або відносного дефіциту інсуліну – гормону підшлункової залози. За статистикою в Україні майже 1,3 мільйони осіб хворіють на цукровий діабет. Близько 10 000 з них – діти. І з роками кількість випадків меншою не стає. З минулого року в Дніпрі існує громадська організація “Щасливий діабет”. Декілька десятків мешканців Дніпра та області, як зрозуміло із назви, об’єднало одне – їхні діти хворіють на це ендокринне захворювання. Детальніше – у наступному сюжеті.
Голова громадської організації “Щасливий діабет” про діагноз доньки дізналася 2,5 роки тому. Життя змінилося одразу. Це не просто і чималий щоденний стрес як для батьків, так і для дитини. Підтримати один одного, допомогти і захистити права власних дітей – головні завдання об’єднання.
Владислава Машталір, голова громадської організації “Щасливий Діабет”: “Люди сталкиваются с угрозой жизни ребенку каждый день, каждую минуту. Очень тяжело переносят семьи, и дети, узнав об этом диагнозе, – это абсолютно новая жизнь, образ жизни, который зависим от медикаментов”.
Наталя, рік тому дізналась про діагноз сина: “Важко, напевно, більше батькам, бачачи кожен день звичайні для них процедури, які підтримують в них здоров’я. Ми стали “люди розпорядку дня”. Повністю режим”.
Карим, син пані Наталі, хворіє на діабет: “Додалося: багато вставати, багато міряти цукор, слідкувати за цукром, доколювати інсулін і рахувати їжу, що її не можна з’їсти багато”.
Наталя, мати Карима: “Дуже багато стидається, багато стидається поміряти цукор в приміщенні між усіма. Ми кажемо: це не є проблема. Це так само, як води випити – маємо ті самі глюкометри, поміряєм цукор і якщо дитина відчуває, що йому зле – з’їсти ту саму цукерку”.
Попри залежність від інсуліну та постійного контролю цукру в організмі, діти з діабетом активними видами спорту займатися можуть. Ба більше – фізичні навантаження їм необхідні. Сину пані Ольги, Єлісею, – 3,5 роки. Попри свій юний вік, хлопець займається в секції карате.
Ольга, віддала сина на карате: “Мы очень долго искали какой вид спорта подобрать своему ребенку. Мы пробовали футбол, но там вышел момент со справками от врачей – доказать, что нам можно заниматься спортом. Наши люди не знают, что спорт при диабете очень нужен. Он помогает снижать и количество потребляемого инсулина в сутки, и для здоровья их это хорошо”.
Контролювати цукор Єлісею допомагає спеціальний прилад – так звана “інсулінова помпа”, альтернатива ін’єкціям. Річ зручна і потрібна, однак для багатьох – занадто дорога.
Ярослава, членкиня громадської організації “Щасливий діабет”, має сина хворого на діабет: “Помпа – це міні-комп’ютер, який імітує роботу підшлункової залози, а саме – вироблення інсуліну. Вона нагадує пейджер з невеликим екранчиком, на якому відображаються дози інсуліну. Цю помпу ми програмуємо. За допомогою помпи подається в тіло інсулін і дитина вже отримує той інсулін, який їй потрібно в будь-який час доби”.
Ольга, віддала сина на карате: “Раньше я бы побоялась его отдать на такой вид спорта, потому что сахара неконтролируемые. У ребенка, когда работает инсулин, я не знаю, когда он может провалить сахар или подняться. Благодаря помпе, мы можем и останавливать подачу инсулина, и увеличить. Я могу в любой момент подколоть его безболезненно, потому что это – не уколы”.
1400 гривень – саме стільки грошей на місяць виділяє держава на одну дитину із діабетом. Цього, кажуть батьки, зовсім не вистачає.
Владислава, голова громадської організації “Щасливий діабет”: “Могие родители не могут выйти на работу, потому что ребенок зависимый. Они остаются ухаживать за ребенком, и с такой мизерной пенсией невозможно прожить”.
Ярослава, членкиня громадської організації “Щасливий діабет”, має сина хворого на діабет: “Все залежить від того, чим користується дитина, чим користуються батьки дитини із діабетом. Якщо це лише уколи та тест-полоски, на це може витрачатися 3000 на місяць. Якщо це помпова терація і сенсори, моніторинг, то це 10 000 на місяць. Це я тільки кажу за забезпечення діабету. Я не кажу за лікування діабету”.
Владислава, голова громадської організації “Щасливий діабет”: “Мы составили письмо, перечень препаратов всех необходимых, жизненно важных медикаментов и средств мониторинга крови, средств забора крови. Попытаемся с письмом передать все нашим местным властям. Потому что сейчас жизнь и здоровье наших детей зависит от их участия”.