Гігантські білі ляльки, чудернацькі танці та безмежне захоплення глядачів — ось компоненти вражаючого видовища, яке дніпрянам подарували актори театру “Де Кідам”. Їх унікальна вулична вистава “Три Тотеми” відбулася 19-го квітня в рамках 16-ї Французької весни в Україні. Власне це була кульмінація фестивалю — у Дніпрі він завершився. Нагадаю, що постановниками вистави є “КомпанІ Де Кідам”. Вони створили більше десятка спектаклів, які бачили у сорока країнах світу. Як дніпряни сприйняли один із їх перформансів знає наш культурний шаман Фауст.
Ввечері 19-го квітня містичні фігури вирушили площею Героїв Майдану — збирати біля себе глядачів. Їх присутність — дивувала, смішила та навіть лякала. Такого видовища Дніпро точно ще не бачило, через що досить давно і хотіли привезти виставу від “КомпанІ Де Кідам” сюди, каже один із розпорядників фестивалю Французької весни.
Орельєн Мас — директор Alliance Francaise Dnipro
(«Мы сумели всех собрать и деньги также. И вот — мы их привезли сюда. Мы очень рады, конечно, потому что было очень много народу и мы видели семьи, которые порадовались.»)
Команді, яка привезла цю виставу до нас — більше 10-ти років. У ній 3 актори — Перін, Жюль і Франс, і ще – звукорежисер Одд. Усі вони вихідці з професійного театру, танцю або цирку. Грають різні історії та різних героїв. Проте сценою завжди є тільки вулиця — це і привернуло увагу Франс до “Лє Кідам” 25 років тому.
Франс Уезо — актриса
(«Мені подобається те, що ми працюємо на вулиці, те, що це вулична вистава. Щоразу ми розчиняємося в різній архітектурі, різному декорі та безлічі контекстів. Костюми прикрашають місце, а місце прикрашає спектакль.»)
У кожній виставі — своя неповторна історія, певна емоція, яка зароджується під час дії. На розвиток подій впливає міське середовище. Не менш важливі й самі глядачі, адже головна мета вистави – інтерактивність, взаємодія із публікою.
Франс Уезо — актриса
(«В першій частині нашого спектаклю — ми дійсно йдемо в публіку. Ми оглядаємо місце, досліджуємо глядачів, починаємо взаємодіяти із нею — дітьми, їх батьками — зі всіма. А ще ми вивчаємо й саме місце, де відбуватиметься дія і продумуємо хореографію.»)
Цей персонаж досить великий — чотири метри заввишки, а конструкція важить приблизно 6 кг — актори хотіли зробити його для публіки легким, невагомим. І це їм вдалося.
У французів такий вид мистецтва — дуже популярний. Проте ця вистава — не столичного, а провінційного театру. “Де Кідам” знаходиться в невеличкому населеному пункті ЕтрЕ, що на сході Франції, ближче до Альпійських гір. Заснував його Жан-Батист Дюпрер ще в 1994 році. Мета компанії — популяризація саме вуличного мистецтва. Актори часто проводять майстер-класи і не вважають за потрібне переїжджати у велике місто. Франс каже — саме в любові місцевих і є їхня справжня сила.
Франс Уезо — актриса
(«В Парижі занадто багато людей. Наша команда бажає розвиватися в маленькому містечку, маленькому селищі для прямого контакту з публікою, для того щоб нести цю культуру в загал. Нам так цікавіше.»)
Культура вуличного мистецтва в Україні розвинена слабо, можливо, саме тому дніпровська публіка реагувала дуже емоційно.