Площа Ринок – посеред Дніпра! Краєзнавці міста надрукували путівник. У ньому розповідають де знаходиться старий ринок Дніпра. Виявляється, він утворився майже 230 років тому! Про яке місце мова — знає Юлія Бублик.
Юлія Бублик, журналістка: “Цей путівник вийшов друком наприкінці 2019 року. Тираж у тисячу примірників замовило місто. Книжка розповідає про нашу Площу Ринок. Так, у Дніпрі вона теж є! З’явилася у 90-ті роки 18-го століття – тут, на місці сучасних площ Троїцької та Героїв Майдану”.
Ігор Кочергін, автор путівника “Дніпро історичний: наш Старий Ринок”: “Коли ми приїжджаємо у той самий Львів або далі їдемо у Краків, Плоцьк, польські, німецькі міста, то, як правило, ми потрапляємо в центральну частину — це Площа Ринок. І на ній зазвичай храм є, якісь адміністративні установи — як правило, ратуша. Тривалий час місто Дніпро якось випадав з цього”.
Михайло Кислов, художньо-технічний редактор видання: “Мы, наконец-то, попадаем в тот ряд городов, в которых есть Площадь Рынок. До этой книги у нас не было Площади Рынок”.
Ігор Кочергін, автор путівника “Дніпро історичний: наш Старий Ринок”: “Попри те, що у Дніпра (тодішнього Катеринослава чи Нового Кодака) не було ніякого Магдебурзького права, але центральна площа розвивалася за нормами Магдебурзького права”.
Валентин Старостін, заступник начальника міського управління з питань охорони культурної спадщини: “Межі цієї площі — це вулиця Центральна, вулиця Липинського, вулиця Грушевського, Троїцький Майдан, вулиця Короленка, вулиця Мономаха”.
Тут ще 250 років тому було перехрестя кількох торговельних шляхів, серед яких — і Кримський тракт. На місці того перехрестя згодом виник Троїцький базар або ринкова площа. Далі місто почали розбудовувати. Чи не першими спорудами стали Троїцька церква і будівля сучасної 33-ї гімназії.
Ігор Кочергін, автор путівника “Дніпро історичний: наш Старий Ринок”: “Коли почала писатися ця книжка, мабуть, важко сказати — може років 20 тому, а може і більше: коли почали збиратися перші матеріали. Звичайно, тут не все увійшло, бо інакше це була б монографія сторінок на 300. Але оскільки це розраховано на туристів, – можна з собою в кишеню покласти, з нею ходити по місту і вивчати його”.
Путівник складається з 96 сторінок. На них вмістилися три розділи – про історію, реконструкцію та об’єкти Старого Ринку.
Михайло Кислов, художньо-технічний редактор видання: “Итог всей работы — он в этой маленькой скромной карте, где мы можем проложить маршрут и самостоятельно пройти по тем местам, которые выделили историки”.
У путівнику багато ілюстрацій – від перших креслень міста до сучасних фото. Також тут є зображення, які жодного разу не публікувалися у книжних виданнях. Автори кажуть: це — не останній друкований проєкт.
Валентин Старостін, заступник начальника міського управління з питань охорони культурної спадщини: “У нашій бюджетній строці закладена можливість підготовки друкованих видань з історії – як окремих пам’яток міста, так і продовження серії путівників по окремих його районах”.
Тему наступного видання поки що тримають в секреті. До друку його передадуть не раніше літа 2020-го року. Тим часом путівник про Старий Ринок Дніпра можна знайти в туристичному інфоцентрі. Він безкоштовний, але поспішіть: кількість примірників обмежена.
Автиор – Юлія Бублик
Камера – Андрій Сергєєв