Смерть безхатченка у вогні. Тринадцятого січня просто у центрі Дніпра загинув чоловік. Його одяг палав наче смолоскип, але більшість перехожих не намагалися допомогти. Дехто навіть зафіксував трагедію на телефон і згодом відео виклав у мережу. Подія викликала великий резонанс у місті, найбільше негативної уваги випало на долю свідків, які не втрутилися в ситуацію. Чи можна було врятувати людину — з’ясувала Юлія Бублик.
Це відео на телефон зняли перехожі. На ньому видно, як палає одяг безхатченка. Більшість випадкових свідків не спробували допомогти постраждалому — лише фільмували. Чоловік помер від значних опіків – вогонь уразив 90% тіла. Згодом з’ясувалося: у смерті винний 27-річний приятель безхатька – він облив одяг товариша настоянкою глоду і кілька разів намагався підпалити. Нині чоловіка затримали, висувають підозру про навмисне вбивство. Про скоєне він нічого не пам’ятає – був геть п’яним.
– За что вас задержали полицейские?
– За то, что я подпалил человека.
– А вы это сделали?
– Да.
– А как всё произошло? Расскажите.
– Я толком не помню, потому что пьяный был.
Зловмиснику загрожує до 15 років за ґратами. Підпал зафіксувала камера відеоспостереження, розташована поблизу.
Ганна Старчевська, начальниця відділу комунікації ГУ Нацполіції в Дніпропетровській області: “Зараз ми відпрацьовуємо саме це відео з камер спостереження для того, щоб встановити свідків та очевидців вказаної події”.
За статтею 136 Кримінального кодексу України бездіяльність перехожих, яка спричинила смерть потерпілого, також карається. Групі цих людей загрожує обмеження або позбавлення волі строком до 5 років. Психологиня Ольга Руденко розповідає: є декілька причин, через які люди можуть ігнорувати трагедію, що розгортається на їхніх очах.
Ольга Руденко, психологиня: “Людина зазвичай реагує. Але вона іде в натовпі і бачить, що ніхто не реагує. Думає: “Ага, зараз відреагує хтось інший”. І коли немає прямого заклику та прохання “Допоможіть!, люди можуть ігнорувати”.
Крім того, ставлення до безхатченків у суспільстві здебільшого негативне. Тут, каже Ольга, “вмикається” несвідомий страх: “Якщо ти заговориш або торкнешся безхатька, на тебе перейде щось погане”.
Ольга Руденко, психологиня: “Якщо би ми 20 чи 30 років тому стикнулися з такою ситуацією, наприклад, якщо б людина вирішила допомогти безхатченкові, то міліція могла затримувати і цю людину, тому що безхатченки — це взагалі був нонсенс для Радянського Союзу”.
Іще одна причина – не всі знають як діяти в таких ситуаціях.
Сергій Слєсаренко, завідувач опікового відділення міської лікарні № 2: “Ковтнувши гарячого повітря, людина отримує опік не лише шкіри, а і дихальних шляхів. Зовнішні опіки теж небезпечні. Якщо горить, палає одежа і вона пропікає тканини, то опік буде глибокий. А глибокий опік, понад 10 % – уже небезпечний тим, що розвивається ураження всіх органів. І така рана мало того, що не загоїться, вона ще призводить до інтоксикації організму”.
Опікова хвороба і больовий шок у таких ситуаціях — найбільш розповсюджені причини смерті. Щоб урятувати потерпілого, лікарі не радять збивати полум’я руками. Знімати одяг, що припікся до тіла, також не можна.
Сергій Слєсаренко, завідувач опікового відділення міської лікарні № 2: “Взяти одежу, взяти якусь хустинку і закрити доступ до кисню — полум’я загасне саме. І дуже-дуже важлива холодна вода. Якщо тканина вже перегріта до 60+ градусів за Цельсієм, навіть якщо ми загасили, – ураження заглиблюється. Можна холодну хустинку з холодною водою або лід прикласти – і охолодити”.
Але пам’ятайте: головна допомога — це терміновий виклик швидкої. Лікар Сергій Слєсаренко наголошує: сучасні фахівці рятують потерпілих, що мають ураження 96 відсотків тіла. Хто знає, можливо, і життя цього чоловіка вдалося б зберегти?
Автор – Юлія Бублик
Камера – Дмитро Большак