Фізико-технічний факультет не для дівчат, казали їм. Але вони не погодились, вступили туди, куди самі захотіли і тепер підкроюють університетські конкурси, міжнародні конференції та організовують самоврядування. Вони — це жінки, що навчають та навчаються на фізико-технічному факультеті Дніпровського національного університету. Студентки та викладачки – ексклюзивно, «9 каналу» — розповіли свої історії успіху.
Світлана Клименко, заступниця завідуючого кафедри «Радіоелектронної автоматики» фізико-технічного факультету ДНУ ім.О.Гончара: «Коли заснувався фізико-технічний факультет, це був тільки чоловічій факультет».
Сьогодні першою цю тезу спростовує Олена Мироненко – студентка шостого курсу.
Олена Мироненко, студентка 6 курсу фізико-технічного факультету: «Для мене — це не була мрія. Це було раціональне рішення. Ми його прийняли разом із батьками. Ми в цьому побачили моє майбутнє. Працюю із акустичними навантаженнями, які виникають під час пуску ракети. Це важливо для навколишнього середовища, для проектування, бо це вибір матеріалів та допоміжних засобів».
А ось пані Світлана могла бути економісткою чи піаністкою. У 1993-му, замість консерваторії, вона обрала фізтех.
Світлана Клименко, заступниця завідуючого кафедри «Радіоелектронної автоматики» фізико-технічного факультету ДНУ ім.О.Гончара: «В ті роки була заснована нова спеціальність дуже приваблива – це «фізичні методи неруйнівного контролю фізичної та медичної діагностики». Можна піти у різні галузі — як за медичним фахом, так і за технічним».
У групі Світлани з 25 студентів дівчат було лише п’ятеро.
Світлана Клименко, заступниця завідуючого кафедри «Радіоелектронної автоматики» фізико-технічного факультету ДНУ ім.О.Гончара: » З тих пір, як я стала кандидатом технічних наук, більш ніхто не запитував, чому цей напрямок».
Зараз на факультеті навчаються 504 людини, і 50 відсотків – це саме студентки.
Анжеліка Давидова, заступниця декана фізико-технічного факультету з науки: «Спеціально тенденцію таку ми не відслідковували, просто ми завжди вітали гендерну рівність. І дівчата завжди у нас… мали пріоритет. Адже дівчат було мало, а зараз все одно правило лишилось. Тому, я думаю, вони просто затишно себе почувають на факультеті».
Анастасія на третьому курсі. Вивчає кібербезпеку, також вона — голова студентської ради факультету.
Анастасія Оріщачок, студентка 3 курсу, спеціальність «Кібербезпека», кафедра «Радіоелектронної автоматики»: «Спочатку говорили, що раду студентів може хлопець має вести, але вже третій рік поспіль головою ради студентів стає дівчина».
Відмінниця і лауреатка стипендій та конкурсів — Євгенія.
Євгенія Шавиріна, студентка 4 курсу фізико-технічного факультету, кафедра «Технологія і виробництво»: «У мене за чотири роки навчання не було жодної четвірки. Я вже майже з двома «червоними» дипломами в кишені. Адже на відмінно закінчила ракетно-космічний коледж ім. Олеся Гончара».
І викладачки доводять, що нічого складного у навчанні немає, якщо виконувати головну настанову.
Галина Сокол, докторка технічних наук, професорка: «Якщо ви візьмете настанову: «Я здаю завдання перший, я перший, я найкращий», — то у вас все вийде!»
11-го лютого світ відзначає День жінок і дівчат у науці. На фізико-технічному факультеті особливих урочистостей не було. Головне, говорять, — щоденна підтримка одна одної.
Авторка — Оля Василець
Камера — Олександр Височин