24 февраля 2020, 18:41

Історична травма нації: у Дніпрі презентували книгу про зміну світогляду українського суспільства (ВІДЕО)

Історична травма нації: у Дніпрі презентували книгу про зміну світогляду українського суспільства. Науково-популярне видання називається «По той бік себе». Його авторка — Ірина Рева — намагається пояснити ментальний злам українців через події Голодомору та репресій, яких зазнав народ у сталінську добу. Минулого року книгу перевидав Український інститут національної пам’яті. Вперше із цим дослідженням ознайомились у Києві ще 2013-му році. А тепер видання побачили і дніпровські читачі.

Що думають українці про себе: які риси характеру є справжні, а які — нав’язані? Відповідь на це питання спробувала знайти культурологиня Ірина Рева. Її книга «По той бік себе» — збірка досліджень впливу радянської політики сталінської доби на українське суспільство, а саме — Голодомору та репресій. До цієї проблематики авторка наблизилась у 2003-му році — під час спілкування зі свідками подій Голодомору.
Ірина Рева — наукова співробітниця Дніпропетровського Національного історичного музею ім. Яворницького, культурологиня, авторка книги: «Вони розповідали жахливі речі: їсти нічого, поїли собак, поїли там равликів — ловили в річці, приходили, забирали, забирали останнє, забирали навіть те, що в печі готувалось. Але мене вражало те, що коли потім люди закінчували оцю трагічну історію — переходили на якісь інші події і раптом, час від часу, я чула от таку фразу: “Ну, але ж був Сталін і був порядок».
Культурологиня називає це явище «ідентифікацією з агресором» або «радянським аналогом Стокгольмського синдрому» — коли українець перейняв ворожу матрицю, щоб вижити. Проте сьогодні, каже дослідниця, ці світоглядні трансформації є зайвими і непритаманними нашій нації. Позбутися їх — важлива місія перед сучасним суспільством.
Ірина Рева — наукова співробітниця Дніпропетровського Національного історичного музею ім. Яворницького, культурологиня, авторка книги: «Наслідки геноцидів — це, як вважають дослідники, вони тривають десь 3-4 покоління. І якщо їх не переосмислити за цей час, не подолати, то, в принципі, вони можуть закріпитися на рівні суспільства, як суспільні установки, тобто стати уже частиною світосприйняття цього суспільства».
Свою думку також висловили й гості презентації книги: завдяки умовній грі дніпряни спробували відокремити властиві українцям риси від нав’язаних. Ось пан Микола первинною властивістю українців називає те, що ми — першопрохідці.
Микола Лукашов — гість: «Багато хто просто не звертає на це увагу, але це стосується як сільського господарства, так і космосу, адже у українців на 1000 населення — 300 винаходів в усіх галузях. Зі ста імен в космосі, наприклад, 80 — з України, 60 — з Дніпра».
 
Ірина Рева — наукова співробітниця Дніпропетровського Національного історичного музею ім. Яворницького, культурологиня, авторка книги: «Говорити про ці наслідки психологічної травми потрібно не для того, щоб залякати наше суспільство: “От ми такі нещасні, от у нас така карма”, — і так далі. А для того, щоб люди розуміли, що це те, що прийшло ззовні внаслідок оцих от подій, і воно з таким же успіхом може й піти, якщо ми більш свідомо будемо ставитися до нашої поведінки, до наших уявлень».
Цієї ж думки історик Олег Репан. Вчений каже: саме нове покоління здатне повернутися до початкової ідентифікації, що, власне, і відбувається сьогодні.
Олег Репан — доцент ДНУ ім. Гончара, директор інституту історії Дніпра: «І Євромайдан, і величезна кількість добровольців, і народження… відродження українського воїна — це і є ознаки одужання нашого суспільства. Чим важливе таке дослідження — тим, що воно артикулює, воно осмислює саме ті процеси, які йдуть зараз».
Автор — Станіслав Пивонос Камера — Руслан Герасименко

Вибір редакції

Розпорядження міської комісії ТБНС про обмеження транзитного руху не є законним, — юристи (КОМЕНТАР)

Не пускати гостей з інших областей, розвертати транзитний транспорт і вимірювати температуру кожній людині. Так вирішила Дніпровська міська комісія з

08 Апрель, 20:01
Поліцейські Кривого Рогу масово перевіряють, як мешканці дотримуються карантину (КОМЕНТАР)

Понад 300 правоохоронців вийшли на вулиці Кривого Рогу, щоб проконтролювати як містяни дотримуються умов карантину. Поліцейські перевіряють носіння масок, щоб

08 Апрель, 19:44
Масовий спалах коронавірусу у Першотравенську: джерело інфікування — біблійна школа (КОМЕНТАР)

Масовий спалах коронавірусу у місті Першотравенськ — це 120 кілометрів від Дніпра. 6 квітня тут виявили шістьох хворих. Наступного дня

08 Апрель, 19:29
Карантинні обмеження в Україні : чи все відповідає закону (актуальне інтерв’ю)

 Актуальне інтерв'ю:  говоримо про карантинні обмеження, які майже одночасно ввела і місцева влада і кабінет міністрів. Чинності вони набули 6

08 Апрель, 18:44
Прогноз погоди на 9 квітня, четвер. Дніпро і область (ВІДЕО)

08 Апрель, 18:05
Діти-сироти у Дніпрі потребують допомоги — запасів у закладах вистачить не більше, ніж на місяць карантину (ВІДЕО)

Підгузки, дезинфікуючі засоби, продукти харчування — такі речі особливо потрібні на карантині підопічним інтернатних закладів, дитячих будинків та реабілітаційних центрів.

08 Апрель, 17:10
На Дніпропетровщині готують до введення в експлуатацію нову ділянку решетилівської траси

Тришарове асфальтове покриття, товщиною півметра. На Дніпропетровщині готуються вводити у експлуатацію нову ділянку траси державного значення Н-31. Поступово відкриватимуть для

08 Апрель, 16:59
До кінця квітня всі ті, у кого пенсія нижча ніж 5 тисяч гривень, отримають доплату в 1 тисячу

    "Уже відучора ми розпочали додаткові виплати пенсіонерам, яким за 80. Із наступного тижня доплачуватимемо по 1 тис грн

08 Апрель, 14:47