Щодесять хвилин одна людина у світі помирає від сказу, звітує Всесвітня організація охорони здоров’я. За останніми даними, сказ реєструють майже в усіх країнах світу, крім Антарктиди. Найбільше випадків спостерігають в Азії та Африці. Сказ — це смертельна інфекційна хвороба, яка уражає центральну нервову систему тварин і людей. Заразитися можна при контакті із хворою твариною. У 90% випадків інфекція передавалась при укусах, в 10% — при контакті зі слиною. Чи існує алгоритм дій, якщо вас або тварину вкусили? Кирило Бережний зібрав усю можливу інформацію і має повідомити: все складно.
Влада Тимощук, кінологиня, учасниця комісії по догляду за домашніми та безпритульними тваринами: «Пена изо рта — это уже последняя стадия. Самая первая — когда животное отказывается от воды-еды и проявляет агрессию — само нападает на человека либо на другое животное. Зачастую во дворы заходят коты, лисицы и собаки».
У більшості випадків, за даними ВООЗ, джерелом інфекції для людини є саме собаки. Свійського собаку або кішку заразити можуть безпритульні або дикі тварини — собаки, коти, лисиці, вовки, кажани, білки та їжаки. Так і сталося зі знайомою кінологині Влади Тимощук.
Влада Тимощук, кінолог, членкиня комісі по догляду за домашніми та безпритульними тваринами: «Она занималась своими собаками в балке, далеко от жилых домов. На них вышла свора безнадзорных животных. Так получилось, что вовремя не заметили и ее собаки очень близко подошли к щенку. Она начала своих собак отгонять от щенка, чтоб тот не пострадал. Но, к сожалению, подставилась — щенок укусил ее. Был контакт. Признаков бешенства у животного нет, но он может быть заражен».
Для людини контакт зі слиною чи укус тварини, хворої на сказ, небезпечний. І без своєчасного лікування, зазначають експерти, за кілька днів настає смерть.
Федір Лапій, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти: «Інфекція може мати так званий «інкубаційний період», дуже тривалий, навіть до року. Тобто, навіть якщо пройшов місяць і ви дізналися, що в околицях цього населенного пункту виявлена скажена лисиця або собака, тобто було підтвердження сказу — зверніться по медичну допомогу. Можливо, ви отримали укус від скаженої тварини. Смерть від сказу може бути як шидкою, так і відтермінованою протягом декілька тижнів, в залежності від форми та характеру укусів».
У Дніпропетровській області за останні 25 років зафіксували чотири летальні випадки — два в 2015, по одному — в 2016 та 2017 роках.
Неля Полюхович, начальниця відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області:
«На території Дніпропетровської області залишається 25 місць, неблагополучних пунктів населених, де реєструються випадки сказу саме серед тварин — Кривий Ріг, Дніпро, Софієвський, Покровський, П’ятихатський район та ін. Переважно — це сільська місцевість».
Фахівчиня зазначає: на сьогодні Дніпропетровська область, як і Україна в цілому, антирабічними вакцинами та імуноглобуліном забезпечені.
Що робити, якщо вас чи вашу тварину вкусила безпритульна або дика? Виявляється, чітко відпрацьованого алгоритму дій у нашій країні немає. Треба самостійно відловити тварину, яка вкусила і… чекати.
Влада Тимощук, кінологиня, учасниця комісії по догляду за домашніми та безпритульними тваринами: «Да, то есть, либо отловить и держать у себя 10 дней, выдерживать. Либо отлавливать и везти на карантин, только в госветклиники. Никакие честные клиники, никакие волонтеры, никакие приюты. Ни в коем случае. Это нарушение закона Украины. К сожалению, после расформирования санэпидемслужб у нас потеряно звено передачи такого животного от человека в госветслужбы».
Наразі жодне КП, жодна служба допомогти у відлові потенційно-інфікованої тварини не можуть. Влада Тимощук на ближчому засіданні комісії внесе пропозицію, щоб такими повноваженнями наділили комунальне підприємство «Зооконтроль». Чекаємо результатів і слідкуємо за подальшим розвитком подій.
І нагадаємо: вчасна вакцинація — менша вірогідність померти від сказу.