Благовіщення Пресвятої Богородиці – важливе свято для православних. За легендою, в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марії про майбутнє народження її сина — Ісуса Христа. У період пандемії коронавірусу всі церковні обряди та богослужіння — заборонені, або доступні в режимі онлайн. Чи не всі? Наші журналісти навідалися в кілька храмів Дніпра, аби з’ясувати, чи святкують Благовіщення під час карантину. Далі — в сюжеті.
7 квітня християни східного обряду відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці — одне із головних свят у православному календарі. Службу на честь Пресвятої Богородиці зранку почали в Благовіщенській церкві. Для неї — це храмове свято.
Вірянка: “Благовіщення — це коли Ангел Господень явився Святій Марії і повідомив їй, що вона народить сина — Ісуса”.
Сергій — вірянин: “Для христианина этот праздник, он является основополагающим того, что придёт спасение всякому человеку. Вот мы идём для того, чтобы принести хвалебную песнь, принести свои горячие сердца и поклониться Спасителю”.
Незважаючи на карантин, віряни йдуть на службу. Але пояснюють, що правил дотримуються: відстань не менша за два метри і обов’язково у масках. Саме ж богослужіння відбувається не в церкві, а на дворі храму.
Свято-Троїцький кафедральний собор теж проводить святкову службу, проте в стінах церкви. Тутешні парафіяни запевняють: вони вірусу не бояться, бо їх врятує Бог.
Людмила — вірянка: “Люди всегда, когда было плохо, трудно, война, эпидемия, – они обращались к Богу. И если мы не будем молиться, мы вот просто, я так думаю, погибнем и всё”.
Священики тієї ж думки: мовляв, церкву закрити не можна, адже це лікарня для душі. До того ж є інші місця, де людей набагато більше.
Ігор Собко — протоієрей Свято-Троїцького кафедрального собора УПЦ московського патріархату: “Поїдьте до “Епіцентру”, пройдіться, подивіться скільки більше людей – в церкві чи в “Епіцентрі”.
Попри це, кажуть, санітарних норм усі дотримуються.
Ігор Собко — протоієрей Свято-Троїцького кафедрального собора: “Люди в нас, слава Богу, віруючі. І людей дуже багато в це свято хочуть прийти до Матері Божої. І стримати натовп людей не завжди вдається, але ми старались, щоб на причастя вони підходили — зробили місця, де люди можуть стояти, щоб на відстані півтора-два метри так потрошку всі підходили, причащались. Стараємося, в кого нема масок — видавати”.
Біля входу в церкву ми помітили поліцейських: як нам повідомили в прес-службі Нацполіції, вони проводять профілактичні бесіди щодо обмеження кількості вірян. Сама ж Православна церква України дозволяє проводити служби за умови, що зібралося не більше 10-х людей.
У центральному храмі на честь ікони Божої Матері “Несподівана радість” служби немає. Хоча зайти помолитися і поставити свічку – не забороняють. А храм святого Іоанна Хрестителя взагалі зачинений. Через карантин у більшості країн світу звичні християнські обряди стали віртуальними — помолитися та навіть посвятити паски на Великдень можна буде через Інтернет, а Ватикан транслює богослужіння по телебаченню. Вселенський Патріархах Варфоломій перевів усі церковні дійства в закритий режим ще в середині березня. Коли він скінчиться — залежить від темпів розвитку пандемії коронавірусу.
Автори – Станіслав Пивонос, Георгій Марков
Камера – Олександр Височин, Руслан Герасименко