Прийом заявок на пробні ЗНО в Україні завершився ввечері 19 січня. Цікаво, що в різних регіональних центрах – у різний час. В одних областях документи припинили приймати ще о 18-й, в інших – працювали до опівночі. Зрештою, станом на 20 січня, в Дніпропетровській та Запорізькій областях бажаючих здати пробне ЗНО виявилось 16 538. Більшість свою участь у ньому вже оплатили. Цього року обов’язково здати очно один пробний тест. Решту – онлайн. Найбільше заявок – на пробну математику.
11-класник Михайло – один із тих, хто буде здавати пробне ЗНО 10 квітня. Для очного тесту обрав українську мову і літературу, один із профільних предметів для вступу до вишу.
Михайло Кривошея, випускник: “Це корисно, адже я буду розуміти скільки маю часу, які маю завдання і що мені треба підготувати, як себе підготувати”.
За словами директорки регіонального центру оцінювання якості освіти Марини Горбенко-Хвастунової, цьогоріч змінили формат пробного ЗНО. З очних лишається один – на вибір абітурієнта. Тут, каже, більше важлива сама участь і знайомство з процесом.
Марина Горбенко-Хвастунова,директорка регіонального центру оцінювання якості освіти: “Основний тест, основна сесія – очне тестування. Що треба – треба адаптуватись. Це пробне ЗНО, це більше процедура. А яка різниця який предмет на пробному ЗНО? Для кожного свій предмет має акцент”.
З цього року до обов’язкових української, історії України або іноземної мови та будь-якого з навчальних предметів, додалося тестування з математики.
Марина Горбенко-Хвастунова, директорка регіонального центру оцінювання якості освіти: “Чому ні, чому складно? Хіба українська мова, розуміння тексту – це не складно? Робити висновки для тих, хто не первинно знає букви і вміє складати просте речення. Запровадження математики дійсно було зумовлене тим, що рівень занадто низький. І, дотично, можна сказати, що рівень професіоналізму загального спадає”.
Ба навіть більше, відтепер доступних тестувань з математики два, як і з укрмови. В чому різниця? Давайте розбиратися.
Українська мова – базовий обов’язковий тест для тих, у кого це не профільний. Українська мова разом з літературою – для всіх інших.
З математикою трохи складніше.
1. “Математика стандарт” – тест для всіх випускників. Оцінюється за 12-бальною шкалою. Те саме, що і ДПА;
2. “Математика” – для тих, для кого це профільний предмет, вступний до вишу. В собі містить питання стандарту. Тож працює цей тест і як ЗНО, і ДПА.
Марина Горбенко-Хвастунова запевняє: роз’яснювали нововведення достатньо.
Марина Горбенко-Хвастунова, директорка регіонального центру оцінювання якості освіти: “Ми розуміли, що будуть складності, і намагалися профілактувати. Говорити з класними керівниками, проводити онлайн зустрічі, інфографіку випустити. Тобто ключова фраза – тест з математики рівня “стандарт” не оцінюється за шкалою 100-200 балів. Це означає, що його не можна використовувати як конкурсний. З усім іншим має розібратися школа”.
Михайло з нюансами цьогорічного ЗНО розібрався. Допомогли, каже, вчителі.
Михайло Кривошея, випускник: “Я розібрався. Мені про це розказали вчителі. Наша вчитель по хімії – вона відповідає за ЗНО. Вона все досить гарно пояснила. Я все зрозумів”.
Щодо основного тестування, поки нібито все йде за планом і має відбутися очно. Жодних онлайнів. Минулорічний досвід врахували, карантин на заваді не стане й цьогоріч — так сподіваються. Реєстрація на основну сесію ЗНО розпочнеться 1 лютого. Дізнатися про особливості кожного з тестувань і не заплутатись у нововведеннях, зазначає голова регіонального центру оцінки якості освіти, краще на офіційному порталі testportal.gov.ua.
Автори – Кирило Бережний, Дар’я Візір