“Білий квиток” — це спеціальний документ, який видається призовникові військово-лікарською комісією. Він звільняє чоловіка від служби в армії навіть під час мобілізації.
У цьому документі зазначається висновок військово-лікарської комісії щодо непридатності чи часткової придатності чоловіка до служби в армії за станом здоров’я чи з інших причин. В Україні існує три категорії такого документу:
• обмежено придатний до військової служби;
• непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
• непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Тобто у воєнний час всі чоловіки, які потрапили під першу та другу категорії, можуть призиватися до служби в армії, але лише в тилу. А ось ті, хто отримав третю категорію, повністю звільняються від військових обов’язків незалежно від віку.
Якщо у чоловіка є “білий квиток” і він отримав третю категорію (непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку), то він може перетнути кордон у воєнний час.
Хвороби, за яких видають “білий квиток”:
1. Хвороби ока та придаткового апарату (зокрема, взагалі не призивають людей з різко вираженим зниженням зорових функцій або частими загостреннями на обох очах, глаукомою обох очей, відшаруванням та розривом сітківки на обох очах, астигматизмом будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах понад 6,0 діоптрій, з короткозорістю чи далекозорістю будь-якого з меридіанів більше 12,0 діоптрій).
2. Хвороби органів травлення (зокрема, виразкова хвороба шлунка та/або дванадцятипалої кишки, езофагіт, гастрит, гастродуоденіт, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, апендикс, хвороба Крона тощо).
3. Хвороби ендокринної системи (особливо, якщо захворювання впливає на загальний стан організму).
4. ВІЛ (чоловіки, які є носіями безсимптомного ВІЛ, вважаються придатними до служби).
5. Вроджені аномалії, недостатній фізичний розвиток та травми (якщо недоліки сильно виражені і заважають нормальній життєдіяльності).
6. Захворювання шкіри та кісток (люди з атопічним дерматитом, поширеною ліхеніфікацією шкірного покриву, важкими формами артрозів і артритів, ревматоїдним Васкулітом тощо).
7. Захворювання крові (непридатними вважаються чоловіки зі швидко прогресуючими і значними порушеннями функцій крові).
8. Захворювання сечостатевої системи (зокрема, тяжкий нефротичний синдром, хронічний інтерстиціальний нефрит, гострий пієліт, пієлонефрит тощо).
9. Захворювання нервової системи (зокрема, гострі менінгіти, енцефаліти, мієліти тощо).
10. Захворювання органів дихання (зокрема, емфізема, хронічний бронхіт, пневмоконіоз тощо).
11. Захворювання системи кровообігу (зокрема, серцева недостатність ІІ-Б-ІІІ стадії, гіпертонічна хвороба ІІІ стадії, ішемічна хвороба серця з серцевою недостатністю ІІ-Б-ІІІ стадії, інфаркт головного мозку, інсульт та інші).
12. Захворювання вуха (непридатні, якщо є повна глухота на обидва вуха).
13. Інфекційні хвороби органів травлення та шкіри (не допускаються до служби призовники з гонококовою, трихомонадною і іншими інфекціями).
14. Новоутворення (лише онкохворі з невиліковними діагнозами не підлягають службі).
15. Розлади психіки та поведінки (не допускаються до мобілізації особи з вираженими стійкими розладами психіки).
16. Туберкульоз (повністю не допускаються такі чоловіки).
17. Гепатити (непридатними є лише пацієнти з тяжкими формами вірусних гепатитів).
18. Геморой (чоловіки обмежено придатні до служби у воєнний час).
Юлія Олександрова