У Підгородному розпочалися варварські розкопки кургану «Білюхова могила» з охоронним номером 6068.
У Дніпропетровській області на обліку, за офіційними даними, перебуває 7500 давніх курганів.
За останні роки багато курганів було варварськи знищено, особливо ті, що знаходилися на землях сільськогосподарського призначення або в зоні потенційної забудови.
Багато хто пам’ятає історію з давнім курганом у Новоолександрівці. На щастя, після втручання громадськості його не знищили, як планували, під будівництво елітного котеджного містечка, а провели розкопки та створили унікальний «Дніпровський Стоунхендж».
Нині громадські діячі, історики, краєзнавці б’ють на сполох з приводу варварського розкопування стародавнього, ІІ-го тисячоліття до нашої ери, кургану «Белюхова могила» в Підгородному. Про це пише «Міський сайт».
Курган знаходиться на березі річки, біля насосної станції та бази відпочинку «Самарська Затока».
– Хто мародерить «Белюхову Могилу»? Курган нахабно зносять під егідою так званої «Охоронної археологічної служби» ІА НАН України. Чому так званої? Тому що за законом кургані досліджують там, де для них виникає загроза чи здійснюються роботи державного значення.
Ми вже мали ситуацію із розкопками в Новоолександрівці, де величезний курган розкопали для розширення котеджного містечка. Тож біля Підгороднього така сама ситуація? І я дуже прошу наших журналістів не дати знищити цей курган, бо жодних нагальних потреб для його розкопок немає. З власного досвіду скажу – не може бульдозер тупо зносити курганний насип без присутності археологів. Але тут щось не так. Археологів не видно, – пише відомий історик та краєзнавець, засновник єдиного в Україні «Музею Хреста» Віктор Векленко.
Співзасновниця клубу шанувальників історії та подорожей – ГО «Дивна Україна» Ольга Філь додає:
-У Дніпропетровській області на обліку стоїть 7500 курганів, а охорона їх відбувається згідно із законом України.
З такою чисельністю курганів Дніпропетровщина мала б собі набути статусу археолгічного заповідника, тим більше, що величезна кількість артефактів вже з розорених наших курганів прикрашають музейні та приватні колекції світу. І це наша з вами історія, яка є не лише об’єктом гордості за свою землю, а й одним із напрямків економічного розвитку через туризм.
У воєнний час владні бариги продовжують знищувати наше коріння. Черга дійшла ще до одного кургану – «Курган Могила Моністо» («Белюхова Могила»), що знаходиться в Підгородньому(ID 12-214-0185, ІІ тис. до н. е., знаходиться 2,25 км на схід від південно-східної околиці міста, біля насосної станції на березі Самарської Затоки), – обурена вона.
Є версії, що курган знищують заради будівництва елітного комплексу відпочинку. Про це пише сайт «Фермер Наддніпрянщини»:
-Зрозуміло, що давній курган розкопують не просто так. І оскільки до громадськості не донесли інформації про археологічні завдання таких розкопок, то є версії, що курган знищує заради будівництва відпочинкового комплексу.
Якщо це так, то хотілося б дізнатися про позицію Інституту археології України, Обласного управління з охорони культурних та історичних пам’яток, прокуратури: а чи були видані необхідні дозволи на проведення таких робіт? Хто контролює їхнє проведення?
І якщо повного комплекту дозволів, як можна припустити, все-таки не видавали – хто зобов’язаний зупинити ці роботи?
Інна Кот