21 Березня 2018, 17:53

«Зберегти не можна зруйнувати»: у Дніпрі презентували фільм-розслідування про знищення пам’яток архітектури (ВІДЕО)

«Зберегти не можна зруйнувати»: у Дніпрі презентували фільм-розслідування про знищення пам’яток архітектури

Документальний фільм «Зберегти не можна зруйнувати» порушує проблему зникнення архітектурних пам’яток по всій Україні. Стрічку знімали як частину проекту «Ctrl+S Закон на захисті культурної спадщини». Над фільмом працювала команда режисерів, сценаристів, юристів, громадських активістів. Мета проекту – не лише показати стан історичних будівель та дослідити це питань під різними точками зору, а й внести зміни до українського законодавства.

«Місто Дніпро, на жаль, теж має свій “чорний” перелік пам’яток. Будівлі до останнього намагаються чинити опір часу. Тільки головного ворога – байдужість – вони не можуть перемогти».

За час зйомок, із 2016-го року, автори проекту провели понад півсотні інтерв’ю. Про міста розпитували у місцевих архітекторів, громадських активістів, істориків, журналістів. Фільм знімали у 9-ти містах України – Одеса, Львів, Ужгород, Запоріжжя, серед них і Дніпро.

Павло Сіроменко, режисер фільму: «Як приклад того, до чого можна довести місто, коли місцева влада, чи як у вашому випадку, ніхто не відповідає за збереження культурної спадщини. Ми вибрали Будинок красного хреста і будинки на Січових Стрільців, от вся вулиця».

Проект охоплює дві проблеми: одна – це, власне, сам фільм, інша – спроба внести зміни до українського законодавства щодо охорони культурної спадщини.

Олена Купіна, юристка проекту: «Дійсно, щоб щось зробити із пам’яткою архітектури, треба отримати дозвіл у органів охоронно-культурної спадщини. Але закон не врегульовує порядок отримання цього дозволу. Це є корупційним ризиком, відсутність процедури. І це якось дивно, коли є декілька осіб, які можуть прийняти рішення з одного і того самого питання».

Кожне місто, кажуть автори, вражало по-своєму.

Тетяна Омельченко, сценаристка фільму: «Ужгород, Ивано-Франковск, я впервые была в этих городах и поражает, что архитектура до сих пор сохранилась еще австро-венгерская».

Саме на досвід цих міст і слід звернути увагу, щоб зберегти архітектурні надбання і нашого міста також.

Павло Сіроменко, режисер фільму: «У Львові не стали чекати, коли центральна влада виробить схеми захисту архітектурних пам’яток, і вони розробили свої, і почали свої ініціативи. Розпочали програми фінансування. Там виникли реставраційні майстри, хтось займається реставрацією вікон, хтось балконів».

«Зберегти не можна зруйнувати», і де поставити кому – може вирішити час, а може і громада на місцях, щоб спільно вирішити проблему зникнення архітектурних пам’яток.

Автор – Оля Василець

Камера – Руслан Герасименко

Вибір редакції

Прогноз погоди на 29 травня, п’ятницю. Дніпро і область (ВІДЕО)

28 Травень, 18:01
Під стінами ДніпроОДА підняли червоно-чорний прапор (ВІДЕО)

Червоно-чорний прапор посеред тротуару на проспекті Поля встановили активісти “Руху опору капітуляції”. Флагшток розмістили майже під стінами Дніпропетровської ОДА. Активісти

28 Травень, 17:58
Ветерани АТО і чинні бійці добробатів не причетні до підняття червоно-чорного прапора 28 травня біля ДніпроОДА (заява)

На  12-ту годину 28 травня у Дніпрі представники "Руху опору каптіуляції", який очолює колишній нардеп України Андрій Денисенко, анонсували  урочисте

27 Травень, 23:04
День Пахома-Бокогрія. Прогноз погоди на 28 травня, Дніпро і область (відео)

День Пахома-Бокогрія. Прогноз погоди на 28 травня, Дніпро і область  28 травня у Дніпрі ультрафіолетовий індекс низьий і помірний, не

27 Травень, 22:18
Обласні адмінбудівлі мінували в Дніпрі 27 травня (коментар)

Близько 17-ї години 27 травня на лінію "102" зателефонував чоловік, який повідомив, що замінував будівлі за адресою проспект Поля, 1

27 Травень, 22:11
Танець проти депресії: день лінді-хопу святкують у світі 26 травня (ВІДЕО)

Танець проти депресії: день лінді-хопу святкують у світі 26 травня. Цей жвавий танець з'явився у Нью-Йорку в 20-30 роки ХХ

27 Травень, 20:21
Липи відшелестіли: здорові дерева, що їх обіцяли не чіпати, спилюють на вулиці Яворницького у Дніпрі (КОМЕНТАР)

На Яворницького спилюють липи, що їх іще у вівторок обіцяли не чіпати. Масове знищення дерев на вулиці триває в рамках

27 Травень, 17:56
Приміські електрички у Дніпрі запустять раніше запланованого терміну

Дніпрянам відкриють залізничне сполучення раніше обіцяної дати, пустивши приміські електрички. Про це повідомив міністр інфраструктури Владислав Криклій в ефірі програми "Сніданок

27 Травень, 17:23