У дніпровському музеї громадянського подвигу мешканців Дніпропетровщини презентували книгу “Авдіївка: шлях до перемоги”. Над виданням працювали 5 авторів з різних куточків України. В ній — історії людей, які теж зробили і роблять свій внесок в боротьбу із агресором. Автори намагалися подолати стереотип про те, що на Донбасі живуть лише сепаратисти. Наскільки їм це вдалося, дізнавалися наші журналісти.
Ініціатива створення книги належить засновниці авдіївського благодійного фонду “Зорі Надії” — Аліні Косовській. Перший наклад вийшов у вересні минулого року – на кошти від благодійних пожертв. Щоб привернути до цього увагу, навіть зняли стрічку про Авдіївку. Півроку над виданням працювали 5 авторів. Усі вони, окрім ініціаторки — не з Авдіївки. Вони по черзі туди приїжджали і переймалися життям міста.
Аліна Косовська — засновниця благодійного фонду “Зорі Надії”, співавторка книги
(“Ми просто зустрічали людей — приїжджали в Авдіївку. Жили вони в мене в квартирі і ми просто ходили містом, спілкувались з людьми. Спочатку дивились наші визначні місця, дивились як взагалі відбувається життя у місті. І потім, так само в невимушеній атмосфері, зустрічались з героями, про яких вони мали писати.”)
Книга документальна, з чорно-білими світлинами. В ній загалом 26 історій: 15 — це спогади мешканців Авдіївки: волонтерів, військових, благодійників — їхні шляхи до перемоги. Решта — розповіді військових, що приїхали захищати місто: яким вони його побачили, як поставилися до них місцеві та які знакові події їм запам’яталися. Куратор музею АТО в Дніпрі — Юрій Фанигін — каже: такі видання цінні саме живими історіями.
Юрій Фанигін — радник голови ДніпроОДА, куратор проекту Музей АТО Дніпро
(“Звісно дуже важливо загалом для нашого майбутнього усвідомлення цих подій — для викладення його в школах, в системі освіти, для героїзації цього періоду боротьби з російською агресією. Тому ми вважаємо, що кожна така книга, яка грунтується саме на спогадах — є одним із найцінніших елементів загалом для історії і для нашого соціуму в даний момент.”)
Оксана Орлова придбала три книжки — собі і своїм друзям. Ця тема її цікавить майже з початку війни і навіть збирає про це власну бібліотеку. В її колекції вже близько 60-ти книг. Жінка пояснює:
Оксана Орлова — бібліотекарка дитячої обласної бібліотеки
(“Ну, я не можу просто не читати, тому що хочеться просто хоч трошки знати про те, що відбувається; тому що хлопці кажуть — не забивай собі голову, а так, читаючи книги, ну, хоч шось дізнаєшся .”)
Певна кількість книг залишилася в стінах музею і їх можна придбати. Ціна символічна — 100 гривень. Гроші з продажу підуть на друк наступного тиражу та на підтримку авдіївського благодійного фонду.