17-го квітня в усьому світі відзначають День боротьби з гемофілією — генетичним захворюванням, при якому кров втрачає здатність згортатися. Ним страждають лише чоловіки, жінки ж — виступають носіями хвороби. В цей день медики в усіх країнах активно розповідають про серйозність недугу, його симптоми та як із ним жити. Україна не стала винятком. Що таке гемофілія і яка статистика хворих по нашій області — далі в сюжеті.
Причиною того, що кров у гемофіліків не згортається, є недостатня кількість згортаючих білків — факторів крові. В залежності від дефіциту певного з них, гемофілію розподіляють на 3 типи — А, В і С. В Україні найчастіше зустрічаються перші два, кажуть експерти.
Ірина Сєліна — головна позаштатна експертка по гематології департаменту охорони здоров’я ДніпроОДА: “В Украине проживает около 3 тысяч, в Днепропетровской области — 116 человек, из которых гемофилией А страдает 87 человек, гемофилией В — 16 человек и на диспансерном учёте с болезнью Виллебранда состоит 11 человек. В городе Днепр зарегистрировано 40 человек-пациентов с гемофилией, из которых тяжелой степенью страдают и регулярно обращаются за медицинской помощью 25 человек”.
Ця хвороба проявляється в дитячому віці. Її основні симптоми – болі в суглобах і м’язах, головний біль, слабкість, кривава блювота та інші спонтанні або затяжні кровотечі. У таких людей навіть незначна травма чи операція може призвести до об’ємних втрат крові. Проте серйознішими є проблеми внутрішніх крововиливів, що ведуть до інвалідності. Єдине, що може полегшити життя — це внутрішньовенні ін’єкції дефіцитного фактору крові, так звана “заміщувальна терапія”. Віднедавна запаси факторів крові розподіляють по амбулаторіях Дніпра, тож пацієнт, за необхідності, може звернутися до будь-якої з них і отримати допомогу значно швидше.
Тетяна Кравець — начальниця відділу первинної медичної допомоги департаменту охорони здоров’я ДМР: “Такой механизм работает у нас в городе Днепр и Кривом Роге. Он уникальный тем, что сокращается время для оказания ургентной помощи. При лёгких кровотечениях, при небольшом гемоортрозе они сразу обращались в рядом стоящую амбулаторию, где у них был запас фактора. Им вводили фактор внутривенно и, то есть сокращалось время оказания неотложной помощи”.
Раніше така процедура хворим була недоступною, проте останні кілька років в Україні існує окрема програма з гемофілії, і таких пацієнтів підтримує Міністерство охорони здоров’я. Область препаратами крові — забезпечена, каже експертка.
Ірина Сєліна — головна позаштатна експертка по гематології департаменту охорони здоров’я ДніпроОДА: “В 2018 году квота была значительно увеличена и составила более 20 млн — это более 7 млн единиц фактора. На данный момент мы получили практически в полном объёме весь этот фактор. Также дополнительные закупки необходимого препарата проводятся и местным бюджетом — в 2018 году закуплено фактора более чем на 900 тысяч, то есть практически на миллион. И уже в 2019 году пошла заявка на почти 700 тысяч”.
Автор – Станіслав Пивонос
Камера – Олександр Вернигоров