У школах України мають намір обмежити кількість дітей в класі, директорів обиратимуть на конкурсі, а учні зможуть обирати частину предметів для навчання.
Такі зміни передбачені в ухваленому Верховною Радою законі “Про загальну середню освіту”.
Кількість учнів у класі – не менше 5. Максимальний ліміт становить 24 для початкової школи і 30 – для тих, хто здобуває базову чи профільну середню освіту. При цьому у початковій школі діти різного віку можуть навчатися у класі-комплекті. Але в такому форматі в одному класі може бути лише 5-12 учнів.
Учні матимуть право частково вибирати які навчальні предмети вивчати, для цього будуть формуватися міжкласниі групи, навіть з дітей різних років навчання.
Отже, згідно з новим документом, кожна дитина має право на здобуття середньої освіти у найбільш географічно доступному закладі освіти. Тобто остаточно закріплюється правило, коли першачок записується у школу, найближчу до його дому.
Набирати учнів на здобуття базової середньої освіти (з п’ятого класу) навчальні заклади можуть на конкурсній основі, але лише за наявності вільних місць. При цьому випускники четвертого класу мають право продовжити навчання у своєму закладі.
У першому класі урок триває не більше 35 хвилин, протягом наступних трьох років – до 40 хвилин, далі – до 45 хвилин. Деякі предмети є обов’язковими до вивчення, деякі ж учні обирають самі.
Вперше в законі закріплюється домашня форма навчання. Для такого індивідуального навчання учень або його батьки повинні звернутися із заявою в школу. Індивідуальний навчальний план в кожному випадку повинна схвалити педрада і затвердити директор.
Якщо учень вивчає якісь предмети поза школою, для оцінки його знань будуть проводить річне оцінювання або державну підсумкову атестацію. Школяр, який навчається вдома, повинен два рази на рік проходити семестровий контроль.
Діти, які протягом тривалого часу перебувають на лікуванні, отримають право здобувати освіту в медустановах.
Визначені деякі норми щодо забезпечення прав дітей з особливими потребами. Зокрема, передбачена адаптація змісту предметів, якщо в цьому виникає необхідність. У разі звернення батьків, дирекція школи має створити інклюзивний клас. Для учнів з особливими потребами мають створювати ресурсні кімнати та медіатеки. Допомагати дітям під час навчання можуть асистенти.
Вперше на законодавчому рівні буде устанавлено право учнів “на справедливе, неупереджене, об’єктивне, незалежне, недискримінаційне добродійне оцінювання результатів навчання».
Учителям цей закон дозволяє розробляти власні системи оцінки та заохочення учнів. Але ці оцінки все одно повинні переводити в 12-бальну шкалу.
Закон передбачає три моделі вивчення української мови в школах. Ця стаття закону прописана після численних консультацій з представниками національних меншин і за результатами рекомендацій Венеціанської комісії.
Згідно з вимогами закону, директор не зможе обіймати свою посаду більше двох термінів по шість років поспіль в одній школі. Вчителі та батьки можуть грати дорадчу роль при виборі директора, але сам конкурс, під час якого буде відеотрансляція, буде проводити незалежна комісія.
Новий закон дозволяє викладати у школі людям без педагогічної освіти. А от ставка навчального навантаження у 18 годин на тиждень зберігається. Шлях у вчительській кар’єрі починається з педагогічної інтернатури, в рамках якої його консультуватиме наставник.
Довідково
У законопроекті «Про повну загальну середню освіту» прописано три моделі вивчення державної мови. Перша модель передбачена для корінних народів України, зокрема, кримських татар, що не проживають у мовному середовищі своєї мови та не мають держави, яка цю мову захищала б та розвивала. Для них передбачене навчання мовою корінного народу з 1 до 11 (12) класу поряд з ґрунтовним вивченням української мови. Друга модель — для шкіл з навчанням мовою національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Базовий підхід передбачає, що в початковій школі діти навчатимуться материнською мовою та вивчатимуть державну мову. Починаючи з 5 класу не менше 20 відсотків річного обсягу предметів має викладатися українською, а далі цей обсяг поступово збільшуватиметься, щоб у 9 класі державною мовою викладалося не менше 40 відсотків предметів. У старших класах таких шкіл вже не менше 60 відсотків предметів має викладатися державною мовою. За третьою моделлю, яка стосується меншин, мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї та які проживають переважно в середовищі власної мови, насамперед російської, початкове навчання також здійснюватиметься мовою меншини разом із вивченням української, а з 5 класу не менше 80 відсотків предметів мають викладатися державною мовою.