11 февраля 2020, 18:53

“Вкрадене дитинство”: історичний музей презентував виставку, присвячену подіям Голодомору, в центрі яких — діти (ВІДЕО)

      “Вкрадене дитинство”: Дніпропетровський національний історичний музей імені Яворницького відкрив банерну виставку, присвячену тим подіям Голодомору, в центрі яких — діти. Експозиція дуже інформативна  — тут і статистика, і спогади вцілілої  в 30-ті роки молоді про геноцид. Також музейники доповнили її експонатами — це оригінальні документи кримінальних проваджень з канібалізму на Дніпропетровщині. Жертвами людоїдства переважно були саме діти. Виставка триватиме до початку березня, а потім вирушить іншими музеями області.   “Вкрадене дитинство” — нова експозиція історичного музею імені Яворницького, її відкрили за ініціативи Київського музею Голодомору. В центрі банерної виставки — саме діти, яких спіткав штучний голод. Трагедія 32-33 років забрала життя до 4-х мільйонів дітей. Більше половини — немовлята.      
Валерія Лавренко — заступниця директора з наукової роботи Дніпропетровського національного історичного музею ім. Яворницького, організаторка виставки: «Через таке порівняння свого дитинства і дитинства дітей в переддень Голодомору, в роки Голодомору, можна зрозуміти наскільки ці трагічні події викривили цей період, який мав бути одним із найщасливіших в історії людини».
    Інформаційну виставку доповнили оригінальними документами з фондів музею. Це так звані обвинувальні висновки судових справ з канібалізму. Ці папери свідчать: діти здебільшого ставали жертвами власних матерів, які не виносили страждань від голоду. По Україні лише зареєстрованих випадків канібалізму —2,5 тисячі.  
Дмитро Романчук — старший науковий співробітник Дніпропетровського Національного історичного музею ім. Яворницького: «Вони могли їх або просто вбивати, або вже померлих дітей, вони могли м’ясо їх використовувати в їжу або годувати старших дітей. Тобто люди були настільки виснажені не лише фізично, а й доведені до такого психічного розладу, який називається лімфаїтом в науковій термінології, тобто  -це голодний психоз».
  Високою смертність була і серед сиріт в дитбудинках.  
Дмитро Романчук — старший науковий співробітник Дніпропетровського Національного історичного музею ім. Яворницького: «Вони теж мало фінансувалися, ці будинки. Вони не мали достатньо харчів, медикаментів, навіть площі — вони були дуже сильно переселені, перевантажені цими дітьми».
Дітей ховали прямо в дворах. Без жодних церемоній, хрестів та відспівувань. А сам факт Голодомору  постійно приховували.  
Станіслав Дуб — головний спеціаліст південно-східного відділу українського інституту національної пам’яті, консультант виставки: «Часто забороняли в причині смерті вказувати, що голод був. Дехто із старожилів навіть кажуть, що в Підгородньому, так як і в інших місцевостях України, просто-напросто забороняли якісь індивідуальні могили і ховати людей на цвинтарях, аби було невідомо».
  Трагедію Голодомору оскаржують і піддають сумніву  не лише за кордоном, а і в межах України, каже Станіслав Дуб. Через голод збідніла і його родина. Місця поховання деяких предків — невідомі й досі.  
Станіслав Дуб — головний спеціаліст південно-східного відділу українського інституту національної пам’яті, консультант виставки: «Ми повинні робити якісь висновки, ми повинні усвідомлювати, що це — геноцид і геноцид української нації. Тому що Голодомор інших націй, інших народів, які проживали на території України, не стосувався або пройшов тільки побічно».
 
Олена Іродова — відвідувачка: «Треба якнайбільше людей — прийти, подивитись на оці плакати, почитати свідчення. Жахнутися… ще раз і зрозуміти, що треба щось зробити, щоб ніколи цього більше не було».
 
 Ляля Євтушенко — відвідувачка: «В Дніпрі має бути відкрита постійна виставка чи взагалі краще окремий музей, присвячений усім Голодоморам».
  І цілком ймовірно. Зараз активно обговорюють тему створення в Дніпрі “Музею супротиву Голодомору”. Історичний музей цю ідею підтримує, адже саме на Дніпропетровщині, у відповідь на радянську політику, виникало найбільше народних повстань. Наприклад, так звані «бабські бунти».  
 Валерія Лавренко — заступниця директора з наукової роботи Дніпропетровського Національного історичного музею ім. Яворницького, співорганізаторка виставки: «Коли жінки, розуміючи, що родина помирає, виступали з тією імпровізованою зброєю в руках проти репресивної влади. Тобто мається на увазі “Музей Супротиву”, як музей що розповідає про події Голодомору і опір радянській політиці».
Автор — Станіслав Пивонос,  Юлія Максимець Камера —   Дмитро Большак      

Вибір редакції

Коронавірус в Ізраїлі: країна закрила в’їзд прочанам і туристам із Південної Кореї (КОМЕНТАР)

Не хочемо нагнітати, але коронавірус таки шириться планетою. Маємо інформацію про хворих в Ізраїлі. Зокрема, вірус виявили в чоловіка, що

24 Февраль, 19:54
“Геть Аваковірус”: активісти Дніпра вимагали відставки Арсена Авакова (КОМЕНТАР)

В Україні жодного лабораторно підтвердженого випадку китайського коронавірусу не зафіксовано. Та людей у захисних масках і халатах одночасно можна зустріти

24 Февраль, 19:38
Діти-екскурсоводи на кілька днів потіснили старших колег у Дніпрі (ВІДЕО)

Історія очима дітей. У музеї імені Дмитра Яворницького пройшли екскурсії, в яких гідами стали діти. Юні історики, віком від дев'яти

24 Февраль, 19:07
Історична травма нації: у Дніпрі презентували книгу про зміну світогляду українського суспільства (ВІДЕО)

Історична травма нації: у Дніпрі презентували книгу про зміну світогляду українського суспільства. Науково-популярне видання називається «По той бік себе». Його

24 Февраль, 18:41
Прогноз погоди на 25 лютого, вівторок. Дніпро і область (ВІДЕО)

24 Февраль, 18:27
Дніпровська легкоатлетка стала переможницею чемпіонату України

З 20 по 22 лютого у Сумах проходив чемпіонат України з легкої атлетики у приміщенні. Дніпровська спортсменка Ярослава Магучіх стала

24 Февраль, 15:15
Дніпровські шахістки вибороли 5 медалей на чемпіонаті України

З 12 по 22 лютого у Краматорську проходив чемпіонат України з шахів у віковій категорії до 20 років. Дніпровські спортсменки

24 Февраль, 15:11
«Солов’я» почули: що в мережі говорять про пісню переможця українського Нацвідбору Євробачення (відео)

23 лютого у фіналі Національного відбору на "Євробачення-2020" Україна визначила свого учасника. До Роттердаму поїде електро-фолк гурт GO-A.

23 Февраль, 18:02