Український тиждень імунізації триває з 20 по 26 квітня. Він має на меті нагадати, що імунізація має велике значення для профілактики хвороб і захисту життя. Вакцинація — це один з найбільш ефективних способів захистити здоров’я людей. Сьогодні навіть антивакцинатори чекають розробки вакцини від коронавірусу. Але мова поки що не про неї, а про щеплення взагалі. Чи безпечно робити імунізацію під час пандемії коронавірусу? Влад Яценко слухав і лікарів, і пацієнтів.
Поліна разом із мамою прийшла до свого лікаря — час робити одне із планових щеплень. Такі медичні процедури Поліна проходить не вперше, для чого це — розуміє.
Поліна, прийшла робити вакцинацію: «Щоб заробляти імунітет, треба робити прививки”.
Спочатку — вимірювання температури, а потім — трішки переживань… і цукерка.
Мама Поліни розповіла: вирішили зробити доньці щеплення від пневмококової інфекції — Сінфлорікс. Чекати кінця карантину не стали, бо страху не мають.
Вікторія Воронова, мама Поліни: «Це щеплення введено в календарний план Європи. І ми часто хворіємо ангіною, тож все ж вирішили спробувати зробити. Мабуть, краще не кожен місяць антибіотики. Як кажуть, людина тягнеться за кожною соломинкою”.
Лікарка Олена Кондратенко пояснює: робити щеплення, як планові так і позапланові, під час пандемії — безпечно. Спалах будь-якого інфекційного захворювання не має жодного впливу на безпечність чи ефективність вакцинації.
Олена Кондратенко: «У нас зараз є пандемія коронавірусу, але ж кір також є, грип також є, дифтерія може, на жаль, бути, правець теж не зарився в землю і він залишився, гемофільні палички, вони залишаються активними. У них немає такого меморандуму, що зараз у нас на планеті коронавірус і всі інші захворювання пішли відпочивати десь на інших планетах. Ні”.
Проте не варто забувати і про карантинні правила, щоб зробити маніпуляцію дійсно безпечною та не наражати на ризик медичних працівників.
Олена Кондратенко: «Якщо ми впевнені, що людина до нас добереться безпечно автівкою або пішки, то сама вакцинація під час карантину — вона жодним чином не відрізняється від вакцинації без карантину. Не відвідувати людні місця, надягати в людних місцях, якщо вже конче необхідно піти в магазин або на роботу, маску, рукавички, якщо ви збираєтеся торкатися чогось не свого”.
Щеплення важливо робити як дітям, так і дорослим. Вакцину для профілактики захворювань, що викликані вірусом папілломи, лікарка робить і собі.
Мама 10-місячного Євгена, киянка Дар’я, щойно зробила щеплення як собі, так і сину. Каже: пандемія коронавірусу на заваді не стоїть.
Дар’я Коляда, мама 10-місячного Євгена: «Не було в думках відкласти через пандемію. Єдине, що ми зробили, — це поїхали в приватний кабінет і там пройшли вакцинацію, просто тому, що не хотіли контактувати з великою кількістю дітей у звичайній поліклініці”.
Всесвітня організація охорони здоров’я та міжнародний фонд Юнісеф не рекомендують скасовувати щеплення під час спалаху коронавірусу. Ми спитали думки перехожих у Дніпрі і відповіді отримали різні…
— Думаєте, прививка не може зашкодити якось?
— Ні, я думаю, навпаки. Якщо людина себе почуває в нормі, якщо у неї немає проявів таких, які б загрожували, варто було б скористатися такою нагодою”.
-Чесно кажучи, прививки потрібно робити, я вважаю, але їх не можна робити під час карантину, я думаю, бо ти йдеш в лікарю, ти не знаєш кого ти там зустрінеш, там можуть бути хворі люди, тому краще їх, мабуть, не робити, утриматися”.
-Це, напевно, справа кожного. Питання, чи доцільно це робити протягом цього місяця, якщо є можливість це зробити через місяць, через 2 тижні, чому би це не зробити пізніше. Єдина проблема може бути, коли людина приходить в поліклініку, в місця контактування, може це буде зайвим. А взагалі до щеплень — однозначно позитивне ставлення”.
Автор — Владислав Яценко
Камера — Тарас Іванов