Майже рік в Україні можна підписати декларацію із сімейним лікарем. 640 тис дніпрян підписали декларації, кажуть в міському департаменті охорони здоров’я. Їх обслуговують 570 фахівців першої ланки. Згідно із реформою, сімейним лікарям держава повинна сплачувати за кожного пацієнта. І зарплатня медпрацівника повинна була б зрости. Однак місяць тому допис місцевої сімейної лікарки поставив під сумнів методи реформування. Чому так сталося – дізнавалися наші журналісти.
У середині лютого сімейна лікарка з Дніпра Оксана Паньковик оприлюднила в соцмержі розрахунок своєї зарплатні. Світлина відомості за січень 2019 збурила медиків первинної ланки — колеги, які отримали трохи більше за три тисячі гривень — підтримали Оксану флешмобом. Авторка посту бідкалася: сумлінно працює, має 5 років стажу, а зарплатня – мінімальна. Заступниця директора міського департаменту пояснила: все логічно, адже пані Оксана не набрала мінімально необхідну кількість декларацій.
Юлія Віклієнко, заступниця директору департаменту охорони здоров’я: “Этот доктор набрал 370 деклараций. Его зарплата – та, которая указана в платежке согласно тарификации старой. То есть, если доктор будет набирать в последующем нужное количество деклараций и максимально наберет от 1800 до 2000 деклараций- получает примерно 18000 грн в среднем. То есть, если доктор наберет минимум 50% деклараций, уже будет получать больше – примерно 8-9 тыс грн”.
А за січень і взагалі ще рахували по-старому.
Юлія Віклієнко, заступниця директору департаменту охорони здоров’я: “После подписания коллективных договоров, они будут получать зарплату по новой тарифной сетке. Ставка врача будет 6 тыс грн. И уже есть специальные расчеты, коэффициенты. Будет 3 этапа: до 50%, 50% и максимальное количество деклараций. Также будет учитываться категория действующая и дополнительный фронт работ, который выполняет доктор”.
Згідно з реформою, за кожного пацієнта держава сплачує сімейному лікарю від 370 до 1480 гривень, залежно від віку. Пан Ігор в медицині 38 років, шість із них – сімейний лікар, можна сказати, зразковий: одним із перших у місті набрав 1800 декларацій. І умови роботи, і зарплатня останнім часом змінилися.
Ігор Волох, сімейний лікар Дніпровського центру первонної медико-санітарної допомоги ケ11: “У меня есть машина, у меня есть полностью оснащенный кабинет, у меня администрация с 2-мя высшими образованиями, – любые вопросы экспертные, любые вопросы медицинские решаются мгновенно. Зарплата в прошлом феврале была около 8 тыс, сейчас она на 10 тыс выше стала”.
Олена Кондратенко ще в першу хвилю медреформи вирішила податися до приватної практики. Досвід і стаж — більше десяти років — дозволили ризикнути. Тепер не жалкує: сімейні лікарі, каже, першими відчули переваги медичної реформи. Приватні – в тому числі.
Олена Кондратенко, лікарка приватної медичної практики: “Для мене – це плюс сімейної медицини. Коли ти працюєш не з Іваном, Марією та Васею, які живуть в різних місцях, а ти працюєш з родиною, – ти знаеш що до чого у них, ти спостерігаеш від маленького до старого. Мені достатньо адміністратора, лікарів, медсестри і прибиральниці, коли потрібно. А центри повинні сплачувати багато адміністративних витрат. Розділ коштів за декларації там трохи інший, ніж в приватній практиці”.
Отже, сімейникам, на думку пані Олени, треба не панікувати, а перелаштовувати себе на нову форму роботи. А от медикам вторинної ланки поки що не позаздриш.
Автор – Кирило Бережний
Камера – Тарас Іванов





